mandag, april 23, 2018
Skjern Fotoklub

Et godt fotoråd. April måned.

I denne måneds fotoråd ser vi lidt på kameraets programhjul.

Programhjul Canon

Programhjul Nikon

 

Programhjul Nikon

 

  Programhjulet

Kamera producenterne har en tendens til at fylde flere funktioner i et kamera, end hvad der er nødvendigt. Jo flere funktioner der kommer, jo sværere er de så også omvendt at finde rundt i, selvom meningen er, at det skal gøre det nemmere for nybegynder. Makro, sport, landskab, portræt og lignende programmer.   

 

Kamera producent Manuel Blændeprioritet Lukketid priotet Programautomatik
Nikon M A S P
Canon M AV TV P
Forklaring Komplet manuel Du vælger blænden Du vælger lukketiden Komplet auto – minus flash

Manuel

Betyder at man styre alt selv, dog hvis man har slået “auto ISO” til, så vil kameraet styre ens ISO. Auto fokus er hellere ikke slået fra. Men blænde og lukketid skal man rette ind.

Udover at det er den bedste indstilling til at lære og forstå hele denne artikel, så benytter man den også hvis man skal fotografere om natten. Studie fotografer bruger den ligeledes, da de laver særlige beregninger på korrekt eksponering.

Blændeprioritet “A” eller “Av”

Er nok den mest brugte funktion af alle fotografer. Dette betyder man selv fortæller kameraet, hvilken blænde man ønsker at benytte, hvorefter den retter lukketiden til. Den er absolut den bedste funktion, hvis man går rundt til en fest, og skal tage portrætter af mennesker, eller fotografere landskaber

Lukketidspriotet “S” eller “Tv”

Denne funktion betyder du vælger lukketiden, hvorefter kameraet selv retter lukketiden ind. Sports og dyrelivs fotografer vil ofte benytte den funktion, da de har en fornemmelse for hvad der skal til, for at fastfryse et foto. Små fugle som en svale er enormt hurtig i fart, og det vil ikke være unormalt, at fotografen har en ide om hvilken er den bedste lukketid, for at fastfryse motivet, uden slør i vingerne.

Den kan også bruges i de tilfælde man ønsker særligt sløret fotos

Programautomatik “P”

Denne er fuld automatisk, bortset fra af hvis der ikke er lys nok i sine omgivelser, så popper flashen ikke op. Dette sker på “Auto” funktion, som mange begynder starter med at bruge.

Hvis man en dag tager ud til Tønder Marsken, for at se sort sol, så vil man opleve hvor mange mennesker, der faktisk benytter “Auto” funktionen, fremfor “P”. Flashen kan kun lyse et par meter op i forgrunden, og når sådan en stor stærflok kommer tæt på tilskuerne, så kan man se en hel linie af blitzlys, som intet kan gøre for billedet. P er god til den fotograf som bevæger sig rundt i forskellige lys kilder. Det kan være en fest i høj solskin, som foregår både ude og indedørs. En anden yndet metode man kan bruge, er at hvis man ønsker folk skal tage et billede af dig, men ikke kan finde ud af at bruge et kamera, så er det denne funktion der skal benyttes. Særligt hvis man ikke ønsker flashen skal at popper op.

Øvelser til at fotografere på manuel

Det er helt naturligt at det kan virker uoverskueligt at lærer alt overstående, men her er en vejledning til at få alt dette ind på ryggraden.

Start med at finde din manual frem og derefter finde ud af, hvor på dit kamera du ændre på lukketid, blænde og ISO. Kamera mærke, samt model, kan variere utroligt meget.

Øv disse indstillinger, indtil du ved præcist hvor man ændre på ISO, blænde og lukketid.

Når man læser om hvordan andre har lært at forstå overstående, så er der én ting alle nævner. At slå alt automatikken på kameraet fra.

Slå dit kamera over på “M“, på programhjulet.

For at lære at eksponere korrekt, samt se de forskellige effekter der kommer ud af ISO, blænde og lukketid, er det nemmeste hvis man arbejder på manual, i en periode dagligt. F.eks 14 dage til 3 uger, hvor man dagligt tager nogle fotos på manuel, og hvor man tester ISO, blænde og lukketid. Prøv ligeledes at undersøge hvad de forskellige funktioner gør, under forskellige lysforhold.

Øvelse 1: ISO

For at træne hvad ISO gør ved dit foto, så er det bedst at prøve det af om aften indendørs. Faktisk kan du gøre dette mens du ser fjernsyn, ved at sætte kameraet på sofabordet og pege det væk fra fjernsynet. Lyset i rummet skal ikke være helt mørkt men eller helt oplyst.

Tag et foto på dit kamera ved lavest ISO og et på det højeste. Sørg for at lukketiden og blænden følger med din lave ISO, så du derved får et korrekt eksponeret foto. Dette kan godt betyde at du får en lang lukketid på måske over 5 sekunder, på det laveste blændetal.

Du kan sammenligne din fotos på kamera skærmen, jeg vil dog mene det er væsentligt nemmere at kigge på det på en computer, og zoom gerne ind for at se hvad ISO gør.

Øvelse 2: Blænde

Denne øvelse kan være lidt sværer at komme omkring. En blomst, kaffekopper eller lignende små ting man kan stille i solskin eller meget oplyst rum. Sørg for at de kommer op i en højde, så du ikke kan kommer til at ligge nede på jorden. Du må ikke fotografere dit objekt stående bøjet over dit motiv. Sørg for at der er langt til væggen.

Zoom helt ind, og tag den lavest blændeværdi. Sørg for du har fokusere på dit motiv og kom så tæt på dit objekt du kan. Det er ca 30-50cm. Sørg for at rette ISO, og lukketid til og tag et billede

Gør det samme med den højeste blændeværdi og tag et billede.

På computeren vil du bemærke at med den laveste blændeværdi, så slører baggrunden, hvorimod på det højeste blændeværdi fremstår baggrunden væsentligt mere skarp.

Øvelse 3: Lukketid

Sæt din ISO på det laveste, din blænde på den højeste værdi og tilpas din lukketid, mens du står på gaden og fotografere biler. Hvis du får en lukketid under ca 1/60, så burde bilerne kommer en smule sløret ud, mens resten af din omgivelser stadig er skarpe.

Hvis man vil lave et ekstra forsøg, så kan man om natten finde en bænk på gaden eller lignende fladt underlag, hvor man kan stille sit kamera. Stil din lukketid til mellem 5″-30″ (5-30 sekunder). Din blænde skal være på ƒ3.5-8 og ISO mellem 100-400. Vent på der kommer en bil, eller person forbi, og tryk derefter forsigtigt på udløseren.

Tekst af:

Esben Thomsen 
Sønderborg

Print Friendly, PDF & Email

About The Author

Erling Nørrevang

Medlems nr. 107 Klubbens hjemmeside & Galleri

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.